Kāpēc marķējumi ir mainījušies?
Pirmie energomarķējumi uz dzesēšanas ierīcēm parādījās pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Lielākajai daļai tirgū esošo ierīču energoefektivitāte bija „E”. Pateicoties inovācijām sadzīves tehnikas nozarē parādījās izstrādājumi ar arvien labākiem energoefektivitātes rādītājiem. Kad sākotnējā energoefektivitātes vērtēšanas skala vairs nebija pietiekama, augstākais energoefektivitātes vērtējums tika paplašināts, katram nākamajam augstākajam līmenim pievienojot plus zīmi. Tā radās energoefektivitātes vērtējumi A+, A++ un A+++. Tagad ir pienācis laiks, ka pat šī energoefektivitātes novērtēšanas metode vairs nav pietiekama. Lai veicinātu turpmākos tehniskos sasniegumus, ES nolēma no sistēmas noņemt pluszīmes un atgriezties sākotnējā skalā no A līdz G. Tagad Hansa ierīcēm jau ir jaunās energoefektivitātes vērtēšanas skalas marķējumi.
Jaunie noteikumi paredzēti, lai uzlabotu energomarķējumu salasāmību un nodrošinātu augstāku novērtējumu energoefektīvākām ierīcēm. Izmaiņas ir ieviestas 2021. gadā, taču nav iekļautas visas iepriekš marķētās ierīču grupas.
Jauno energomarķējumu izskats
Kas mainās?
• Plus zīmes vairs nav, un tagad tiek izmantoti jauni energoefektivitātes rādītāji (no A līdz G), katram piešķirot jaunu krāsu - jaunajam energoefektivitātes novērtējumam tiek piešķirts produkts ar tādu pašu energoefektivitātes novērtējumu kā iepriekš.
• Vismodernākajām ierīcēm tiek piešķirts energoefektivitātes novērtējums A.
• Uz katra marķējuma ir attēlots QR kods ar saiti uz izstrādājuma datu lapu tiešsaistē EPREL datu bāzē.
• Tagad tiek izmantotas jaunas piktogrammas, lai apzīmētu jaunas ierīces funkcijas.
• Tagad tiek izmantota trokšņa līmeņa skala, kur zemākā trokšņa līmeņa ierīcēm tiek noteikts A līmenis un ierīcēm ar visaugstāko trokšņa līmeni – D līmenis.
• Ir mainīti ierīces parametru aprēķina principi, kas tagad attiecas, piemēram, uz veļas mazgājamajām mašīnām un trauku mazgājamām mašīnām.
Kas nemainīsies?
Ierīču energoefektivitāte. Tās paliks tikpat videi draudzīgas kā līdz šim, taču tām tiek piešķirti jauni energoefektivitātes vērtējumi (un krāsas).
Energomarķējums bez pluss (+) zīmes: iepriekšējos gados izmantotā formāta mainīšana.
Jaunie ES noteikumi atjauno energoefektivitātes vērtējuma skalu, kas bija spēkā gandrīz pirms 20 gadiem, no A līdz G un bez plus zīmēm. Tagad energomarķējumi ir patērētājiem saprotamāki.
Noņemtās pluss zīmes izraisīja nepieciešamību mainīt ierīču energoefektivitātes novērtējumus. Tā rezultātā modeļi ar visaugstāko enerģijas kategoriju A+++ tagad ir C (vai kā piemērojams), un dažas no A+ ierīcēm ir pat pazeminātas līdz G. Nav viena noteikuma, kas definētu energoefektivitātes novērtējuma rakstura maiņu uz skalas, izņemot to, ka A un B enerģijas rādītāji ir rezervēti jaunākajiem modeļiem, kas ļauj ietaupīt enerģiju vēl vairāk. Ierīču ražotāji, tostarp Hansa, nepārtraukti strādā pie tehniskajiem uzlabojumiem, kas nozīmē, ka nākotnē tirgū parādīsies mūsdienīgi izstrādājumi ar visaugstāko energoefektivitātes novērtējumu. Dažās prasīgākajās produktu grupās mēs, iespējams, neatradīsim nevienu ierīci ar A vai B enerģijas pakāpi.
Piezīme!
Ierīcēm ar jaunākajām tehnoloģijām var būt novērtējums dzeltenā, oranžā vai sarkanā krāsā, nevis tikai zaļā, kā tas bija iepriekšējā energomarķējumu sistēmā.
QR kodi
Katrā jaunajā energomarķējumā ir iekļauts QR kods, kuru noskenējot, patērētājs tiek novirzīts uz īpašu tīmekļa vietni ar modeļa informāciju patērētājam. Šajās lapās tiks automātiski izveidoti elektroniskie marķējumi un produktu datu lapas.
Sākot ar 2019. gadu visi ierīču modeļi, kuriem energomarķējums ir obligāts (iepriekšējās sistēmas vai jaunais energomarķējums), tiek reģistrēti ES EPREL datu bāzē. Katrs modelis ir raksturots EPREL īpašā tīmekļa lapā ar informāciju patērētājiem, un uz šo lapu ierīces ražotājs vai importētājs ģenerē saiti, kas uz energomarķējuma tiek parādīta kā QR kods. Ierīces ar vecajiem energomarķējumiem bez QR kodiem ir atrodamas EPREL datu bāzē tiešā veidā.
Enerģijas taupīšana
Ne vienmēr pietiek tikai ar ražotāja ambīcijām. Patērētāju izdarītā izvēle mudina ražotājus meklēt jaunus un novatoriskus risinājumus. Tādā veidā ledusskapji ar energoefektivitāti C, kas bija populārākie pirms 20 gadiem, tika aizstāti ar modernām A+++ ierīcēm, kas patērē aptuveni 80% mazāk elektrības. Piezīme: jūsu pirkumu lēmumi var izraisīt to, ka nākamie produkti būs ar arvien augstāku energoefektivitātes vērtējumu. Hansa Jūsu vajadzības uzskata par vissvarīgākajām.
BUJ
Kuriem produktiem ES energomarķēšanas noteikumi mainījās?
Jaunie noteikumi attiecas uz trauku mazgājamajām mašīnām, veļas mazgājamajām mašīnām, veļas žāvētājiem, ledusskapjiem, vīna dzesētājiem un saldētavām. Ražotājiem kopš 2020. gada novembra ir piegādāti jaunie energomarķējumi, kas racionalizēs marķējumu nomaiņu veikalu plauktos 2021. gada martā. Jaunais energomarķējums ar QR kodu kļūs obligāts no 2021. gada 1. marta un līdz šim laikam būs spēkā vecie energomarķējumi.
Kāpēc manai veļas mazgājamajai mašīnai ar energomarķējumu A+, kuru tikko iegādājos, jaunajā marķējumā piešķirta E vērtība?
ES energomarķējuma noteikumi ir mainīti trauku mazgājamajām mašīnām, veļas mazgājamajām mašīnām, veļas žāvētājiem, ledusskapjiem, vīna dzesētājiem un saldētavām. Visām šīm ierīcēm tagad ir energomarķējums ar jauno energoefektivitātes klasi. Galvenais jaunās skalas vērtēšanas noteikums bija atcelt līdz šim izmantoto „pluss” zīmi un tas, ka augstākie enerģijas vērtējumi, A un B, jāpiemēro tikai tām ierīcēm, kuru energoefektivitāte pārsniegs labākos pašreiz esošos līmeņus. Līdz ar to modeli, kas iepriekš novērtēts kā A+++, tagad var novērtēt pat ar D, taču tā energoefektivitāte ir palikusi tāda pati kā iepriekš.
kāpēc energoefektivitātes vērtējums tik ļoti izmainījās?
Jaunais ES energomarķējums tika ieviests, lai atvieglotu diferenciāciju tehniski modernākām sadzīves tehnikas ierīcēm. Atkarībā no energoefektivitātes, kādu ierīce sasniedz, tai jaunajā skalā tiks piešķirts īpašs energoefektivitātes novērtējums. ES likumdevēji nolēma mainīt iepriekšējo energoefektivitātes vērtēšanas skalu, atstājot augstākos vērtējumus tukšus un atstājot vietu nākotnes progresam iekārtu tehnikas jomā. Nav vienkāršas konversijas tabulas starp vecajiem un jaunajiem energoefektivitātes vērtējumiem, jo jaunie energomarķējumi ir definēti ar jaunu testa metodi. Tāpēc sadzīves tehnikai jaunajos marķējumos būs atšķirīgi enerģijas rādītāji. Produkta energoefektivitāte tomēr nemainās. Mainās produkta energoefektivitātes vērtējums vai burts, kas parādīts uz energomarķējuma.
Kāpēc nesen iegādātās sadzīves tehnikas iekārtas iepakojumā atradu divus energomarķējumus ar dažādiem vērtējumiem un vērtībām?
ES energomarķējuma noteikumi tika mainīti trauku mazgājamajām mašīnām, veļas mazgājamajām mašīnām, veļas žāvētājiem, ledusskapjiem, vīna dzesētājiem un saldētavām. Jaunais energomarķējums ar QR kodu kļūs obligāts no 2021. gada 1. marta, tāpēc pirms šī laika jūs varat to ignorēt. Tomēr fakts, ka vienā marķējumā ir norādīts, piemēram, A+++, bet otrā F, nenozīmē, ka pirktā iekārta kaut kā atšķiras no tās, kuru redzējāt veikala plauktā vai tīmekļa vietnē. Produkta energoefektivitāte nemainās. Mainās tā energoefektivitātes vērtējums vai burts, kas redzams uz energomarķējuma.
Vai jaunais energomarķējums uzlabos energoefektivitāti?
Tam ir potenciāls to panākt. Ja paskatās uz rūpniecības attīstību kopš sākotnējā energomarķējuma ieviešanas pirms 25 gadiem, varat atrast dažus pārliecinošus piemērus. Mūsdienu ledusskapis izmanto tikai vienu ceturtdaļu elektroenerģijas, ko izmanto modeļi, kas tika lietoti pirms 20 gadiem, savukārt trauku mazgājamā mašīna var palīdzēt ietaupīt aptuveni vienu trešdaļu enerģijas, ko izmantotu trauku mazgāšanai ar rokām. Eiropas sadzīves tehnikas ražotāji iegulda 1,4 miljardus EUR zinātniskajā pētniecībā un attīstībā, lai nodrošinātu ilgtspējīgu izaugsmi.
Kāpēc veikalā blakus tām pašām ierīcēm ar veco energomarķējumu ir ledusskapji vai veļas mazgājamās mašīnas ar jauno energomarķējumu?
Īpašos apstākļos noteikumi atļauj pārdot ierīces ar veco energomarķējumu. Piemērs ietver modeļus, kuru ražošana beidzās pirms 2020. gada 1. novembra, un tiem nav paredzēti jauni energomarķējumi. Preces ar vecajiem energomarķējumiem var pārdot līdz 2022. gada novembra beigām.
Kāds ir potenciāls energoefektivitātei nākotnē?
Energoefektivitātei ir liels potenciāls, īpaši attiecībā uz tiem produktiem, kuriem joprojām ir jāiegūst popularitāte, kādu tie pelnījuši. Piemēram, salīdzinot ar trauku mazgāšanu ar rokām, moderna trauku mazgājamā mašīna patērē par trešdaļu mazāk elektrības un par desmito daļu mazāk ūdens. Energoefektivitāte ir tikai viens attīstības aspekts. Nākotne pieder viedām ierīcēm, piemēram, ledusskapjiem, kas palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu, vai dažāda veida ierīcēm, kas var automātiski pielāgot temperatūru pēc nepieciešamības. Hansa jau ir spērusi soļus šajā virzienā.
Vai jaunais energomarķējums būs labāk salasāms nekā vecais marķējums ar „pluss” zīmēm?
Viens no galvenajiem jaunā energomarķējuma ieviešanas mērķiem bija tā labāka salasāmība. Viss norāda uz to, ka mērķis ir sasniegts.